1020 The Download
6 Comment
18.09.2018 Upload date

John Taylor Gatto - Eğitim Bir Kitle İmha Silahı

Eğitim Kitapları ve Araştırmalar

Okulun gerçek meselesi öğrenmek değil, başarıdır. Okulda dikkatler hiçbir zaman düşünme ya da performans kalitesine yönelmiş değildir; dikkatler tamamen farklı bir şeye, başaranların attıkları şeref turuna yetişmeye yönelmiştir.


 


Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı adlı çalışma, John Taylor Gatto’nun, geleneksel okul eğitimi yaklaşımlarına geliştirilen eleştirilere eklediği tüyler ürpertici bir metafor…


Gatto bu çalışmasında, okulun insana verdiği zararın rasyonel ve kasıtlı olduğunu gösteriyor. Gatto’ya göre modern pedagojinin esas işlevi, nüfusu yönetilebilir kılmak. Zorunlu eğitim tuzağından kurtulmayı başarabilmiş insanlara ilişkin örneklerle dolu bu kitap, kişisel potansiyeli gerçekleştirmenin temel şartının farklı bir yetiştirilme ve beceri edinme şekli ile mümkün olabileceğini ortaya koyuyor. Gatto buna, “açık kaynak öğrenme” adını veriyor.


Acil sorunlara cevap veren ve bazı tartışmaları da beraberinde getireceği muhakkak olan bu kitap, mevcut eğitim sistemine dair şüphelere sahip olan herkesin ilgisini çekecek.


 


(Tanıtım Bülteninden)


engin-ar 3 ay önce

John Taylor Gatto’nun yaptığı öğretmenliği Wall Street Journal’a yazdığı bir yazıyla bırakan yazar, kitabın yazılış amacını şöyle ifade etmektedir: Öğretmenlik kariyerimin ilk ayından itibaren girdiğim sınıflarda entelektüel gücün, yaratıcı sezginin ve iyi karakterin seviyesinin hep azaldığını ve aslında benim de tam olarak bu iş için para aldığımı fark ettim (s.147). Okul artık (…) sanayicilerin siparişi üzerine tanzim edilen bir davranışsal eğitim laboratuvarına dönüşmüştür. Devlet okulu sınıflarında otuz yıl bu yaratığa hizmet ettikten sonra 1991’de öğretmenliği bıraktığımda, gördüğüm ve ne yazık ki yaptığım şeyler –beni affedin- konusunda tanıklık edeceğime dair kendime söz vermiştim. Bu kitap, benim o sözü tutma yollarımdan biridir (s.47).ÖZETİ : BEN ÖĞRENCİSİZ M.E.B. ÇOK DAHA İYİ YÖNETİRİM

aseton 7 ay önce

Eğitim yönetimi dersi için hocam tavsiye etti, umarım faydalı olur

erayozden 9 ay önce

Günümüzün hatta gelecek bir 50 yılın eğitim alanında çok devinim alacağından şüphemiz yok. Peki bu devinim için kendimizi savunmamız gerekecek mi? Eğitimin tehlikeli olabilecek yönleri olduğu kaçınılmaz. Umarım bu tarz konularda değinmeleri olmuştur. Merakla bekliyorum.

TK56 1 yıl önce

İlgi çekici bir kitap

yoldask 1 yıl önce

Güzel bir kitaba benziyor

omerowich 2 yıl önce

İlgi çekici bir konu ve kitap tavsiyemdir