97 The Download
5 Comment
25.11.2018 Upload date

Ray Bradbury - Fahrenheit 451

Roman ve Öyküler

Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood
Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman
Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü
Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.
Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?
Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.

 

(Tanıtım Bülteninden)


bus 2 gün önce

Kitabı okuduğunuzda hayatınızı sorgulamaya başlıyorsunuz hayatın size ne anlam ifade ettiğini ne kadar dolu veya ne kadar boş şeyler için yaşadığınızı anlamanıza yardım ettiğinden emin olabilirsiniz.cevrenizdeki insanların size ne ifade ettiğini varlıklarının önemini ve hayata ne kattıklarını sorgulatıyor.ayrıca Evren’in verdiği güzellikleri görüp hayatı dolu dolu yaşamamız için güzel örnekler sünüyor yada siz o örnekleri çekip bulmalısınız..dünyayı bencil ve boş insanlar değil.okuyan ve duyarlı insanlar kurtaracak.kurtarmalı...

Simay Calhan 4 ay önce

distopik kitaplarin içinde 1984, cesur yeni dünya, otomatik piyanodan sonra okuduğum kitap. Olay örgüsü ve yazım dili etkileyici. Çok uzun olmadığı ve akıcı bir kitao olduğu icin hemen bitirebiliyorsunuz. Herkese oneririm

camilla 5 ay önce

distopya eserleri arasında benim için bir adım öndedir cesur yeni dünya ile birlikte. çünkü içerisinde içinde yaşadığımız kapitalist dünyanın eleştirisi vardır. günümüzde yaşananlara da çok yakındır kitapta yaşananlar, ileri görüşlü bir yazar, okunması gereken bir kitap.

rabia19 6 ay önce

Bir bilimkurgu asigi ve roman delisi olarak sitenizi yeni kesfetmis olmanin uzuntusunu yasiyorum , bundan sonra hep sizleyim fakat premium a gecme sarti olmasa cok daha iyi olur sanki yinede tesekkurler seviliyorsunuz ❤

aea 7 ay önce

çok iyi bir kitap. Bilim kurgunun klasiklerinden.